Příprava kávy Filtrovaná káva metodou V60 (Tzv. “vé šedesátka” )

Filtrovaná káva metodou V60 (Tzv. “vé šedesátka” )

Termín V60 můžete znát z malých moderních kavárniček ,dobrých restaurací nebo malých rodinných pražíren. Je to známý a momentálně velmi moderní postup alternativní přípravy filtrované kávy, který si můžete připravit i doma. V 60 bude chutnat všem milovníkům výběrové kávy, kteří si pochutnají na jemnější filtrované kávě a rádi si sami nalévají kávu z konvičky do šálku. U V60 nedostanete hotový nápoj nalitý v hrníčku, ale malou skleněnou konvičku (tzv. dekantér ), ve které je tato filtrovaná káva připravená. Z této konvičky si naléváte kávu sami do šálku.

V60
V 60

Příslušenství na přípravu

Na přípravu V60 budeme potřebovat toto příslušenství:

  • Kvalitní výběrová káva (nejlépe nějakou sladší kávu např. Honduras nebo ovocnější a svěží kávu z Kolumbie)
  • Papírový filtr na přípravu V60
  • Keramický nebo měděný dripper pro přípravu V60, ve kterém budeme kávu vařit (filtrovat)
  • dekantér ze skla pro přípravu V60
  • Váhu
  • Varnou nebo baristickou konvici
  • Mlýnek
  • Oblíbený hrneček
filtr pro kávy V60
Filtry

Návod na přípravu

Pojďme si popsat způsob přípravy V60 a vhodnost výběru kávy na její přípravu. Tedy na V60 používáme výhradně výběrovou kávu nejvhodnější jsou kávy ovocnější chuti z oblasti Rwanda a Kolumbie. Pro dobrou V60 je potřeba jako základ namlýt správné množství Vámi zvolené výběrové kávy to je 22-25 g a středně hrubé kávy ze které vyrobíme 300 ml finálního výrobku.


Dekantéry a drippery:

Hario Range Server V60 600ml lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Dripper Hario V60-02 keramický lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Vhodné mletí kávy

Kávu tedy nameleme na střední hrubost, čím jemněji jí namelete, tím bude výraznější a silnější. Nejlépe kávu melte v ručních mlýncích a nebo elektrických s mlecími kameny. Elektrické malé mlýnky se sekacímy noži, nejsou úplně vhodné, kávu nemelou, ale drtí a navíc se při drcení káva příliš zbytečně zahřívá, nicméně je lze také použít. Ruční mlýnky kávu správně namelou podle toho jakou hrubost si nastavíte. U mletí totiž dochází k jemnému uvolňování vonných esencí a tříslovin kávy a mlecí kameny jsou asi nejšetrnější k zrnu a poté chuť samotného nápoje je nenahraditelná. 

namletá káva pro V60
Pomletá káva

Správná teplota vody

Do konve si nalejeme vodu a necháme ohřát zhruba na 90-95°C. Konvici můžete použít obyčejnou varnou a vypnete ji těsně před vřením nebo se už nyní prodávají varné konvice s ruznými teplotami anebo si můžete pořídit speciální baristickou konvici, na které si přesně nastavíte toplotu a je také lepší na nalévání vody ( např. od firmy Bonavita ).


Baristické varné konvice:

Brewista Artisan lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Hario Fit V60 Drip Kettle Black 1,2l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Nachystáme si sadu skleněného dekantéru a porcelánového drippru (nejlepší od firmy Hario ) a papírový filtr. Filtr na V60 je ve tvaru V a na jedné straně má hrubý proužek, který přeložíme a prsty uhladíme, poté fitr otevřeme do tvaru trychtýře a vložíme do drippru. Opatrně slejeme již připravenou horkou vodou. Necháme odkapat a z dekantéru přebytečnou vodu vylejeme. Nyní můžeme do drippru vsypat vhodně namletou kávu a hezky srovnáme poklepáním na hranu drippru.

celá sestava V60
V 60

Preinfuze a zalévání

První fáze zalévání je preinfuze, to znamená že kávu zalejeme malým množstvím a tenkým prodem vody, tak aby byl celý její povrch mokrý. Poté pomalu naléváme zhruba 75 ml. vody krouživým pohybem od prostřed ke kraji. Vodu necháme asi 30 vteřin filtrovat. ,,Pokud se nám na povrchu dělají bublinky, tak to znamená, že byla káva na začátku málo slitá.“ Tenhle postup opakujeme ještě třikrát, aby jsme měli 300 ml. hotové kávy. Jakmile máme hotovo, filtr spojíme okrajema k sobě a vyhodíme.

káva v60 prolitá
Takto má svypadat správně preinfuze a zalévání V60

Dokončení

Hotovou kávu máme ve skleněném dekantéru, ze kterého si ji naléváme do oblíbeného nebo vhodného hrnečku. Kávu můžeme popíjet i delší dobu, protože postupně jak chládne, tak se mění její chuť a poznáváte další její chuťové profily.

servírování V60
Hotová V60

Typ

V60 od firmy Hario se prodává ve dvou velikostech. U menší je dekantér o objemu max 380ml. a dripper s označením 01, k tomu i filtry s označením 01. Větší velikost má dekantér okolo 500ml. a dripper s označením 02 a fitry také s označením 02. Příklad zde:

Papírové filtry Hario V60-02 100ks lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Profilový obrázek
DomácíKavárna.cz
Autor je odborníkem na kávu a milovník přípravy kvalitní a lahodné kávy.

Podobné články

Kávové země

Myslíte to s kávou vážně? Vsaďte na kvalitu

Kávu jste vždycky měli rádi, ale teď vám obzvlášť začala chutnat? Je...

Přijměte pozvání na pravé espresso

Příprava espressa na pákovém kávovaru Lahodná, voňavá a...

Džezva – pravá turecká káva

Džezva Českého turka jistě všichni velmi dobře znáte....

Zrnková káva z Thajska

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a sahá také...

Kategorie

Komentáře