Země Zrnková káva z Thajska

Zrnková káva z Thajska

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a sahá také na kus Malajského poloostrova. Má 513 120 kilometrů čtverečních, čímž se stává 50. největší zemí na světě. Sever země je hornatý, nejvyšší vrchol dosahuje nadmořské výšky 2 576 m n. m. Ze severní horské oblasti vybíhají směrem k jihu dvě pásma hor, mezi kterými leží hospodářsky nejrozvinutější oblast Thajska, rovina s hlavním městem Bangkok.

Průmysl

Světový věhlas získalo Thajsko nejen díky vyvážení rýže a mořských plodů, ale také aut, počítačů a drobné elektroniky. Na jihu země se nachází velké zásoby cínu.

Podnebí a počasí

Podnebí je tu tropické, silně ovlivněné působením monzunů. Nejvyšší teploty v průměru kolem 35 °C bývají v dubnu a květnu, v červnu přichází jihozápadní monzun, který přináší deštivé počasí trvající až do konce října. Pak nastoluje vládu zimní monzun, který se vyznačuje suchým počasím.

Pěstování kávy v Thajsku

Kávovníky rostou výborně jako keřové patro lesa. Výhodou jejich pěstování oproti jiným plantážím je tedy možnost zachovat na farmě vysoké stromy. Kvůli tomu a díky absencí umělých hnojiv tak mohou na místě kávové plantáže volně žít ptáci či létat motýli. Přírodní rovnováha je zachována.

Káva se pěstuje téměř po celém Thajsku. Na severu v oblasti Doi Chaang a Doi Tung, na západě v Kanchanaburi a na jihu v oblastech Chumphon, Surat Thani, Nakhon Si Thammarat, Krabi, Phang Nga a Ranong. Na severu, kde je klima chladnější, se pěstuje druh Arabica, zatímco na jihu Robusta. 

Jak chutná v šálku

Thajská káva dovede být rozmanitá, právě tak jako prostředí, ve kterém se pěstuje. Často má čokoládovou nebo kořeněnou chuť. Dříve byla víc hořká, proto mají místní v oblibě přidávat do ní slazené kondenzované mléko a hnědý cukr. Hořkost se ale při nových technologických postupech vytrácí.

Zajímavosti

Od roku 1969 bylo v severní oblasti země panovníkem nabídnuto pěstování kávy jako náhrada za dřívější nezákonnou výrobu opia, která hrála významnou roli v ekonomice této oblasti. Tento boj proti chudobě v severním Thajsku se povedl a od té doby z této oblasti pochází vynikající kávová zrna, neboť kávě místní klima velmi prospívá. Protože v této zei nemá pěstování kávy dlouhou tradici, dochází na tomto poli k prudkému rozvoji a neustálému vylepšování chuti.

Podobné články

Kávové země

Myslíte to s kávou vážně? Vsaďte na kvalitu

Kávu jste vždycky měli rádi, ale teď vám obzvlášť začala chutnat? Je...

Přijměte pozvání na pravé espresso

Příprava espressa na pákovém kávovaru Lahodná, voňavá a...

Džezva – pravá turecká káva

Džezva Českého turka jistě všichni velmi dobře znáte....

Zrnková káva z Thajska

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a sahá také...

Kategorie

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno