Příprava kávy Pochází French press z Itálie nebo Francie

Pochází French press z Itálie nebo Francie

Kde se vzal?

Podle názvu se může zdát, že tenhle přístroj pochází z Francie,ale opak je pravdou a první french press vyrobili v Itálii, kde si tuhle konvičku nechali patentovat. Pouze z nějakých pověstí se říká, že french press vymyslel velkou náhodou jeden francouz z Provance, který si připravoval svoji oblíbenou kávu klasickým způsobem. Pomletou kávu zalil vždy horkou vodu, jenže jednou to udělal naopak. Do hrníčku zapomněl nasypat pomletou kávu a první nalil horkou vodu. Do vody nasypal kávu, ale ta udělala na povrchu nepříjemnou krustu a tak ho napadlo tuhle vrstvu kávy stlačit sítkem dolů. A to je asi první zmínka téhle přípravy a postupně se zdokonalovala.

French press
French press

Dnešní podoba French pressu

Je to asi nejlevnější a nejjednoduší příprava filtrované kávy. French press je skleněná konvička s pístem, který má na konci filtr, který přefiltruje tekutinu se sedlinou.

French press
French press

Výhody

Výhoda u french pressu je jeho nízká pořizovací cena, koupíte jej za pár korun, téměř všude v různých velikostech. Běžně se prodávají o objemu 300-1000ml. Když budete chtít nějaký designový kousek, tak si samosřejmě připlatíte.


French press konvičky

French press TESCOMA TEO 0,6 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
French press BARISTA&Co 3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Další výhodou je jednoduchost. Nepotřebujete mít žadné složité znalosti, váhy, filtry, speciální konvice. Stačí vám obyčejný mlýnek, varná konvice a tenhle naprosto jednoduchý přístroj. A v neposlední řadě, je to rychlost. Namelete si kávu, zapnete rychlovarnou konvici, mezi tím se můžete chystat do práce. Poté kávu zalejete, stlačíte píst a máte hotovo.

Je to ideální příprava pokud jste zvyklí si brát kávu s sebou do termohrnku. Nebo když vám dojde domů více hostů, stačí udělat kávu ve velkém frenchpressu a máte minimálně 5 šálků dobré kávy najednou. Žádný stres a běhání po kuchyni. Za mě je to nejlepší volba pro začátečníky a ty co neradi dělají něco navíc, nebo musí něco chystat.


Termohrnky na kávu s sebou

Lifeventure Insulated Coffee Cup 0,35l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
DéLonghi DLSC055 Taster termo hrnek 0,3l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Co potřebujete na přípravu French pressu:

  • French press konvičku
  • Kávu
  • Mlýnek
  • Rychlovarnou konvici nebo malý rendlík na vodu
French press
French press

Jak si připravit French press ( konvice 1 litr )

Do varné konvice si nalejeme jeden litr vody, necháme zevřít a chvíli zchladit, aby voda měla okolo 95°c. Nameleme si nahrubo 50-70 g kávy. Tu vsypeme do nádoby a zalejeme třetinou horké vody, krátce zamícháme a zalijeme zbytkem horké vody v konvici. Nasadíme píst a necháme zhruba 3 minuty luhovat. Poté píst stlačíme a kávu máme hotovou. Pokud připravujete větší množství jen pro sebe, není vhodné kávu stále luhovat v konvičce po dlouhou dobu. Takže je lepší si ji přelit do jiné konvičky nebo třeba džbánku či termosky, v té vám káva zůstane hezky teplá po celý den.

French press
Píst se filtračním sítkem

Tipy

Postupně sami zjistíte kolik kávy potřebujete na určitý objem konvičky a jaká hrubost mletí vám bude vyhovovat, tak aby vám připravená káva nejvíc chutnala.


Mlýnky na zrnkovou kávu

Hario Skerton Plus lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Banquet Culinaria mlýnek na kávu lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Takhle připravenou kávu si můžete doladit podle chuti. V létě ji můžete vychladit v ledničce nebo přidat pár kostek ledu, kapku mléka a máte skvělý osvěžující nápoj.

French press není jen na kávu

A to je další jeho výhoda. Můžete si v něm připravit svůj oblíbený sypaný čaj nebo čaj z čerstvého zázvoru a máty. Je to skvělý domácí pomocník.

French press
Podávání kávy z french pressu do skleněného hrnečku…
Profilový obrázek
DomácíKavárna.cz
Autor je odborníkem na kávu a milovník přípravy kvalitní a lahodné kávy.

Podobné články

Kávové země

Přijměte pozvání na pravé espresso

Příprava espressa na pákovém kávovaru Lahodná, voňavá a...

Džezva – pravá turecká káva

Džezva Českého turka jistě všichni velmi dobře znáte....

Zrnková káva z Thajska

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a sahá také...

Aeropress-novodobý přístroj k přípravě kávy

Příprava Aeropressu Tenhle přístroj nemá zas tak velkou...

Kategorie

Komentáře