Příprava kávy Pochází French press z Itálie nebo Francie

Pochází French press z Itálie nebo Francie

Kde se vzal?

Podle názvu se může zdát, že tenhle přístroj pochází z Francie,ale opak je pravdou a první french press vyrobili v Itálii, kde si tuhle konvičku nechali patentovat. Pouze z nějakých pověstí se říká, že french press vymyslel velkou náhodou jeden francouz z Provance, který si připravoval svoji oblíbenou kávu klasickým způsobem. Pomletou kávu zalil vždy horkou vodu, jenže jednou to udělal naopak. Do hrníčku zapomněl nasypat pomletou kávu a první nalil horkou vodu. Do vody nasypal kávu, ale ta udělala na povrchu nepříjemnou krustu a tak ho napadlo tuhle vrstvu kávy stlačit sítkem dolů. A to je asi první zmínka téhle přípravy a postupně se zdokonalovala.

French press
French press

Dnešní podoba French pressu

Je to asi nejlevnější a nejjednoduší příprava filtrované kávy. French press je skleněná konvička s pístem, který má na konci filtr, který přefiltruje tekutinu se sedlinou.

French press
French press

Výhody

Výhoda u french pressu je jeho nízká pořizovací cena, koupíte jej za pár korun, téměř všude v různých velikostech. Běžně se prodávají o objemu 300-1000ml. Když budete chtít nějaký designový kousek, tak si samosřejmě připlatíte.


French press konvičky

French press TESCOMA TEO 0,6 l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
French press BARISTA&Co 3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Další výhodou je jednoduchost. Nepotřebujete mít žadné složité znalosti, váhy, filtry, speciální konvice. Stačí vám obyčejný mlýnek, varná konvice a tenhle naprosto jednoduchý přístroj. A v neposlední řadě, je to rychlost. Namelete si kávu, zapnete rychlovarnou konvici, mezi tím se můžete chystat do práce. Poté kávu zalejete, stlačíte píst a máte hotovo.

Je to ideální příprava pokud jste zvyklí si brát kávu s sebou do termohrnku. Nebo když vám dojde domů více hostů, stačí udělat kávu ve velkém frenchpressu a máte minimálně 5 šálků dobré kávy najednou. Žádný stres a běhání po kuchyni. Za mě je to nejlepší volba pro začátečníky a ty co neradi dělají něco navíc, nebo musí něco chystat.


Termohrnky na kávu s sebou

Lifeventure Insulated Coffee Cup 0,35l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
DéLonghi DLSC055 Taster termo hrnek 0,3l lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Co potřebujete na přípravu French pressu:

  • French press konvičku
  • Kávu
  • Mlýnek
  • Rychlovarnou konvici nebo malý rendlík na vodu
French press
French press

Jak si připravit French press ( konvice 1 litr )

Do varné konvice si nalejeme jeden litr vody, necháme zevřít a chvíli zchladit, aby voda měla okolo 95°c. Nameleme si nahrubo 50-70 g kávy. Tu vsypeme do nádoby a zalejeme třetinou horké vody, krátce zamícháme a zalijeme zbytkem horké vody v konvici. Nasadíme píst a necháme zhruba 3 minuty luhovat. Poté píst stlačíme a kávu máme hotovou. Pokud připravujete větší množství jen pro sebe, není vhodné kávu stále luhovat v konvičce po dlouhou dobu. Takže je lepší si ji přelit do jiné konvičky nebo třeba džbánku či termosky, v té vám káva zůstane hezky teplá po celý den.

French press
Píst se filtračním sítkem

Tipy

Postupně sami zjistíte kolik kávy potřebujete na určitý objem konvičky a jaká hrubost mletí vám bude vyhovovat, tak aby vám připravená káva nejvíc chutnala.


Mlýnky na zrnkovou kávu

Hario Skerton Plus lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>
Banquet Culinaria mlýnek na kávu lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
Porovnat ceny >>

Takhle připravenou kávu si můžete doladit podle chuti. V létě ji můžete vychladit v ledničce nebo přidat pár kostek ledu, kapku mléka a máte skvělý osvěžující nápoj.

French press není jen na kávu

A to je další jeho výhoda. Můžete si v něm připravit svůj oblíbený sypaný čaj nebo čaj z čerstvého zázvoru a máty. Je to skvělý domácí pomocník.

French press
Podávání kávy z french pressu do skleněného hrnečku…
Profilový obrázek
DomácíKavárna.cz
Autor je odborníkem na kávu a milovník přípravy kvalitní a lahodné kávy.

Podobné články

Kávové země

Myslíte to s kávou vážně? Vsaďte na kvalitu

Kávu jste vždycky měli rádi, ale teď vám obzvlášť začala chutnat? Je...

Přijměte pozvání na pravé espresso

Příprava espressa na pákovém kávovaru Lahodná, voňavá a...

Džezva – pravá turecká káva

Džezva Českého turka jistě všichni velmi dobře znáte....

Zrnková káva z Thajska

Thajsko se nachází ve střední části poloostrova Zadní Indie a sahá také...

Kategorie

Komentáře